444 0 600
Genetik Hastalıklar Hangi Sağlık Sorunlarına Neden Olur?
Yazıyla alakalı Uzman Doktorlarımız
Yazıyla alakalı Tıbbi Birimlerimiz

ZEKÂ GERİLİĞİ İLE GİDEN HASTALIKLAR

Zekâ geriliğinin kromozomal, doğumsal, metabolik ve endokrin birçok sebebi vardır. Annenin gebeliği sürecinde, doğum sırasında veya çeşitli nedenlerle doğumdan sonra da ortaya çıkabilir. Hastalığın önlenmesi veya erken evrede durdurulması açısından erken tanının çok önemli olduğu bu durum, çeşitli genetik testlerle tespit edilebilmektedir.

 

KISIRLIK, TEKRARLAYAN DÜŞÜKLER

Kısırlık veya tekrarlayan düşük sorunu ile gelen çiftlere, kromozom analizi, trombofili paneli,  sperm sayısı yetersizliğinde ise y kromozomu mikrodelesyon analizi yapılmaktadır.

 

EPİLEPSİ

Sara olarak da bilinen bu hastalığı pek çok sebebi vardır. Nöbetlerle seyreden bu hastalığa çeşitli analiz yöntemleri ile tanı koymak mümkün olabilmektedir.

 

KAS HASTALIKLARI

Genellikle kas güçsüzlüğü ile ortaya çıkan bu hastalık grubunda hareket sisteminde problem olmaktadır. Oturmada, yürümede, merdiven inip çıkmada zorluk gibi şikâyetlerle gelen hastalarda gen analizi ve kas hastalığı panelleri ile erken tanı konulabilmektedir.

 

POLİNÖROPATİLER

Polinöropatiler başta olmak üzere nörolojik birçok hastalığın teşhisi çeşitli testler ile mümkün olabilmektedir.

 

KALP HASTALIKLARI

Genetik bir sebebe bağlı kalp haslıkları ile ilgili testlerimiz, panellerimiz ile hastalığa tanı konulabilmektedir.

 

AİLESEL KANSERLER

Meme kanseri ve yumurtalık kanseri başta olmak üzere birçok ailesel kanser teşhisi için testlerimiz mevcuttur.

Genetik hastalıkların erken tanısı, hastanın zekâ ve motor becerilerinin gelişimi için fizik tedavinin bir an önce başlaması ve annenin diğer gebeliklerinde aynı sorunla karşılaşmaması açısından çok önemlidir. Test sonuçlarının genetik danışma eşliğinde verilmesi uygundur.