444 0 600
Lenf Kanseri Nedir?
Yazıyla alakalı Uzman Doktorlarımız
Yazıyla alakalı Tıbbi Birimlerimiz

Lenf Kanseri Nedir?

Hemotolojik kanserler içinde en sık teşhisi konulan Lenfoma (lenf kanseri), vücudun savunma mekanizması olan lenfosit yani beyaz kan hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde çoğalması ve büyümesidir. Hodgkin ve non - Hodgkin olarak 2 türü bulunmaktadır.

Hodgkin Lenfoma, her yaş grubunda çoğunlukla erkeklerde görülen ve nedeni kesin olarak bilinemeyen bir kanser türüdür. Hodgkin Lenfoma türleri tedavi edilebilen kanser grubu içinde yer almaktadır.

Hodgkin Dışı Lenfoma diğer tüm Lenfoma türlerine verilen isimdir. Hodgkin Dışı Lenfoma B ve T Lenfoma olarak 2 gruba ayrılır. Diğer Lenfoma türlerine göre daha agresif ve hızlı ilerleyen B ve T hücreli lenfomaların seyrini uygulanan tedavi belirlemektedir.

Vücudun savunma mekanizması ve bağışıklık sisteminin bir parçası olan lenf bezlerinde oluşan ve geçmeyen şişlikler lenf kanserinin en belirgin özellikleridir.

Her kanser türünde olduğu gibi lenf kanserinin de tedavi sürecinde hastalığın hangi evrede olduğu, hastanın yaşı, fiziksel ve ruhsal sağlık durumu bu hastalığın tedavi yöntemini ve sürecini belirleyen en önemli etkenlerdir.

Lenfomalarda erken teşhisin öneminin yanı sıra, hastanın moral ve desteğinin de yüksek olması oldukça önemlidir.