444 0 600
Prof.Dr.
Hacı Ahmet BİRCAN
Görev Aldığı Tıbbi Birim
Görev Aldığı Hastaneler

Prof.Dr.Hacı Ahmet Bircan 1967 Çorlu/Tekirdağ doğumlu, 1992 yılı Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Mesleki hayatına Konya Merkez 2. Nolu Sağlık Ocağında mecburi hizmet ile başlamıştır. 1995-1999 yıları arasında Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde  aldığı tıpta uzmanlık eğitimini Akciğer Kanserinde Kemoterapinin Yaşam Kalitesine Etkisi adlı tez ile tamamlamıştır. 

2000-2002 yıllarında Başkent Üniversitesi Adana Uygulama ve Araştırma Hastanesinde uzman hekim olarak görev yapmıştır. Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalında Uzman Doktor olarak 2003 tarihinde göreve başlamış, 2005 yılında Yardımcı Doçent olmuştur. 

2006 yılı Nisan-Ağustos ayları arasında MD Anderson Cancer Center Houston Texas, USA Pulmonary Medicine and Critical Care bölümünde endobronşiyal ultrasonografi (EBUS) ve endobronşiyal tedaviler konusunda gözlemci araştırmacı olarak çalışmış, aynı konularda yurt içinde EGE üniversitesi ve Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesinde çalışmalarda bulunmuştur. Süleyman Demirel Üniversitesinde 2010 yılında Doçent, 2015 yılında profesör ünvanı almıştır. 2012-2013 yıllarında MD Anderson Cancer Center Houston Texas, USA Experimental Therapeutics bölümünde TUBİTAK Doktora Sonrası Yurt Dışı Araştırma Bursuyla Targeting Autophagy as a Novel Therapy for Lung Cancer projesi kapsamında çalışmalarda bulunmuştur.

Kasım 2021'de Bezmialem Vakıf Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalında çalışmaya başlamıştır.  

Evli ve iki çocuk babasıdır. İyi derecede İngilizce bilen Prof. Dr. Hacı Ahmet Bircan'ın 40'ı yurt dışı olmak üzere 71 adet yayını, Türkçe kitap/ kitap bölümü yazıları, bölüm çevirisi, 27'si yurtdışı olmak üzere 130 adet kongre bildirisi ve çok sayıda kongre/konferans katılımı, konuşmaları ve oturum başkanlıkları vardır.​

​​Akciğer kanseri tanısı ve evrelemesi

Bronkoskopik işlemler

Endobronşiyal ultrasonografi

İleri Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) (valf, sarmal tel, buhar ablasyon uygulamaları)

Astım

Pulmoner emboli

Pulmoner nodül

Kronik öksürük

Sarkoidoz ve diğer interstisyel akciğer hastalıkları

Akciğer enfeksiyonları​