444 0 600

Migren Ağrıları İçin Botoks Tedavisi


Migren genellikle tek taraflı, bulantı-kusma ve ses ve ışığa hassasiyetin eşlik ettiği zonklayıcı tipte bir baş ağrısıdır. Baş ağrılar içinde en sık görülenlerden biridir ve kadınların yaklaşık %15-20'sinde erkeklerin ise %6-10'unda migren olduğu bildirilmiştir. Her yaş grubunda görülür ve kişiden kişiye değişmekle beraber bir migren atağı başladığı zaman ortalama 3-72 saat sürer. Bir kısım hastada baş ağrısının hemen öncesinde 10 ila 30 dakika süren gözde ışık çakmaları şeklinde AURA adı verilen şikayetler olur. 


Migren ataklarının sıklığı da kişiden kişiye çok değişir. Bazı hastalarda yılda sadece 1-2 kez atak yaşarlar. Bazı hastalarsa ayda en az 15 kez atak yaşarlar ve bu tip migren KRONİK MİGREN olarak adlandırılır ve sıklıkla ağızdan alınan tedaviler bu tip hastalarda çok da yüz güldürücü olmamaktadır. Kronik migren ağrılarının tedavi seçeneklerinden biri de Botoks tedavisidir. Migren Botoksu ile hastanın migren ataklarının çok önemli oranda azaldığı ve tama yakın bittiği ile ilgili yeterince bilimsel veri bulunmaktadır. 


Migren botoksunun etkisi birkaç gün içinde başlar ve kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 3-6 ay etkisi devam eder. Uzman kişiler tarafından yapıldığında hemen hiç yan etkisi bulunmamaktadır.